Dziecko na rowerze

Administrator - dodano 01 marzec 2010

Zanim pozwolisz swojemu dziecku poruszać się na rowerze powinieneś wiedzieć jak je do tego przygotować, kiedy może poruszać się samodzielnie, a także co zrobić aby było bezpieczne.
W świetle obowiązującego dziś prawa osoba która nie ukończyła 18 roku życia może jeździć na rowerze po drogach publicznych tylko wtedy gdy posiada kartę rowerową. Zasadności tego przepisu chyba nie potrzeba tłumaczyć, nie wyobrażalne jest aby dziecko miałoby uczestniczyć w ruchu drogowym nie znając przepisów i znaków.

Karta rowerowa jest jedynym dokumentem uprawniającą niepełnoletnią osobę do kierowania rowerem. Aby uzyskać ten dokument trzeba:

  • mieć ukończone 10 lat
  • zdać egzamin (przeprowadzany zazwyczaj w szkole)

Większość ze szkół organizuje kursy przygotowawcze do egzaminu, na których dziecko poznaje zasady i przepisy ruchu drogowego. Ta sama szkołą organizuje później egzaminy, odbywają się co roku.

Ale co z młodszymi dziećmi? Dzieci poniżej 10 roku życia również mogą poruszać się po drogach na rowerach, ale jedynie pod opieką osoby dorosłej. Tacy mali rowerzyści mogą poruszać się po chodniku, a w takiej sytuacji opiekun wyjątkowo również korzystać z chodnika. Warto jednak pamiętać że pierwszeństwo nadal mają piesi.
Dzieci do lat 7 można natomiast przewozić na rowerze w specjalnie przystosowanych do tego fotelikach. Tutaj przypominamy że niedopuszczalne jest przewożenie pasażerów (zarówno tych małych jak i starszych) na ramie czy na bagażniku. Według aktualnych przepisów (które w wielu kwestiach nareszcie doczekały się zmian w Sejmie) przyczepki, tak popularne na zachodzie Europy, są u nas nielegalne.

Jeżeli już wiemy kiedy i jak możemy poruszać się z naszym małym rowerzystą, warto odpowiednio przygotować się do takiej przygody. Podstawą będzie odpowiedni stan techniczny rowerów (zarówno naszego jak i dziecka). Według przepisów rower powinien posiadać:

  • z przodu - w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej
  • z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające
  • co najmniej jeden sprawnie działający hamulec
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku

Dodatkowo warto wyposażyć nasz i dziecka strój w dodatkowe odblaski. Polecamy kamizelki odblaskowe, które zdecydowanie poprawiają naszą widzialność w każdych warunkach. Warto też pomyśleć o kasku, który uchroni naszą głowę i dziecka przed poważniejszymi obrażeniami w razie upadku. Ceny i dostępność kasków rowerowych sprawiają, że może sobie na to pozwolić każdy rozsądny rowerzysta. Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy kask posiada atesty.

Po takim przygotowaniu podróż na pewno będzie bezpieczniejsza. Życzymy wszystkim rodzicom udanych rodzinnych przejażdżek, tym bardziej że aura powinna coraz bardziej sprzyjać.